Anket

Öğretmen Eğitiminde
Müfredatlarda
Öğretmenin Özlük Haklarında
Eğitim Politikasında
Ekonomide
Diğer
Toplam Oylama: 79
Sonuçları Göster
Pencereyi Kapat

Makaleler

12-01-2018

Türk Eğitim Sisteminde Yol Arayışları -1 Müzakere Raporu

  Eğitim siteminin sık sık değişmesine bağ…
01-11-2016

Comparing Higher Educational Students Levels On Educational Stress Management

Today, stress is at the base of our lives. It plays an active role in many different area…
24-04-2016

The Comparison of the Children Metaphors of Female Students in Preschool Teaching and Various Branches

This research aims at scrutinizing the metaphors of teacher candidates and students in various …
Tüm Makaleler


Akademik Koç Edinin

Printer
Burcu Yalçın - Akademik Koç Edinin
Geleceğinizi İhtimale Bırakmayın

Akademik Danışmanlarınız size yeteri kadar yardımcı olmuyorsa, geleceğinizi tehlikeye atmamalısınız. Tez danışmanları kendi iş yüklerinden dolayı sizlere vakit ayıramıyor, öğretim görevlileri de bu gibi etkinliklerden ek ücret almadıkları için sizi görmezden geliyorsa, serbest zaman aralığında her zaman desteğini alabileceğiniz, kendinize ait bir Akademik Danışmanınız ya da Koçunuz olsun. Bu konuda iyi bir deneyim elde etmiş bir akademik danışman olarak sizlere yardımcı olabiliriz.


Bugün farklı programlarla Danışmanlık yapan bu gibi uzmanlar var. Genelde özel bürolardan bulabileceğiniz Danışmanları, özel irtibatlar üzerinden, daha evvel başkasına yardımcı olmuş ve onu iyi bir yere taşımış kişilerin referansıyla da bulabilirsiniz. Özellikle referanslarla böyle bir koçu ya da danışmanı edinmek bürolar aracılığıyla edinmekten daha etkin olmaktadır. Çünkü büroların o elit, katı ve resmi yüzü psikolojik olarak sizinle Danışman arasına bir mesafe koymaktadır. Danışmanlık güven, huzur, empati, sempati ve işbirliği üzerine kurulu olmalıdır. Aldığınız hizmette bu yoksa, oradan ufak ufak ayrılabilirsiniz. Bizden, Akademik Danışmandan Alacağınız Hizmetler

Referanslarla edineceğiniz Danışman size bir defaya mahsus olmayıp, sürekli destek olacaktır. Sizi en az siz kadar bilecek, muhtemel yolları sizden önce görecek ve size yol çizecektir. Nedir bu önemli hizmetler bir göz atalım:

- Başarılı bir eğitim
- Yüksek öğretimde kişisel gelişim
- Yüksek öğretimde beceri yönetimi
- Kariyer yönetimi
- Akademik yeterlilik geliştirme
- Akademik yöneltim
- Tez araştırma konusu planlama ve yürütme
- Seminer, sempozyum sunuları hazırlama
- Sempozyum, konferans katılımlı bilimsel çalışma hazırlama
- Akademik CV geliştirme

Günümüz akademik hayatı için kariyer planlama önemli bir aşama. Çoğu kez üniversite eğitimine başlamış olmak zaten gerisinin de geleceği gibi bir yanlış algıyı size dayatıyor.  "Herkesin bir koçu var, benim neden yok?" sızlanmalarının önü başlangıçta alınabilir. Üniversite eğitiminde Akademik Koçunuzun varlığı 4 yıl lisans eğitiminizin ve lisans üstü ve doktora eğitiminizin emin adımlarla yürüyeceği anlamına gelir. Yeter ki, iyi biri elinizden tutsun.

Geleceğinizi nasıl planlayacağınızı bilmeyişle birlikte, son sınıflara doğru geç de olsa kendinize yakın bulduğunuz bir akademisyenin kapısını sık çalar oluyorsunuz. Bu nedenle her üniversite öğrencisinin "Herkesin bir koçu var, benim neden yok?", "elimizden bir tutan olmadı", "kimse bana yol göstermedi ki" gibi hesaplamalar artık çoktan kaybettiğinizin işaretidir. 

Bazı üniversite öğrencilerinin liseden adet edindiği üzere bir danışmanı oluyor. Bu çoğunlukla kişiyi üniversiteye hazırlayan mahalledeki, apartmandaki bir üniversiteli abi-abladır. Her ne kadar bu "koç"ların yardımları alınsa da, koçluk konusunda ne kadar bilgili oldukları tartışılır. Belki tek artıları, sizden dana önce aynı yolları kat etmiş olmak ve belki de şansınız varsa sizden önce de birilerine bu konuda koçluk etmiş olmak.

TECRÜBEM
Uzun yıllar gerek yurt içi gerekse yurt dışı akademik hayatım boyunca her seviyeden öğrencilerim oldu. Doğal olarak birden farklı kurumlarla da çalışma, onlara danışmanlıklar yapma imkanı buldum. Bu konuda itiraf edeyim ki, her kimle ne çerçevede bir danışmanlık hizmeti yürüttümse, bu konuda yürüyecek daha çok yolumuzun olduğunu gördüm. Her kimle Akademik Danışmanlık yaptımsa, olması gereken yollardan ve mümkünse danışana çok şey kazandıran, onu geleceğe taşıyacak bir yol ve müfredat kullandım. Bu vakte kadar da bir başarısızlık yaşamadık. 

AKADEMİK DANIŞMANLIK YA DA KOÇLUK İSTEYENLERE 
Geleceğe yönelik Akademik Danışmanlık ya da Akademik Koçluk adı altında yürüttüğüm çalışmaların daha ilerisi ve iyisi için plan şart. Planlı ve programlı oluşumuz birlikte çalıştığım danışanlarımın ve ilerde çalışmayı düşündüğüm adayların her geçen gün daha iyi olmalarını istememden kaynaklanmaktadır. Arada kurulacak akademik koçluk bağını koparmadığımız müddetçe, yolda düşme ve başarısızlıklardan başarıya giden yolu birlikte görebilmeye gayret edeceğiz. Kurulan bu irtibatı, karşılıklı tanıma tanışma etkinlikleri, ne istediğimizi ortaya oyma ve bunları nasıl icra edeceğimizi planlama takip etmektedir. Bu konuda başarıyı garantileme kimle nasıl çalıştığınıza bağlıdır.

Konuya bakışımı, nereden nereye geldiğimizi ve elde ettiğimiz bilgi, tespit ve kısa yol haritalarını paylaşmak önemli.  

Üniversitelerdeki Danışmanlık Sistemi Sorunludur
Ülkemiz gençliğinin en önemli gündemi "bir üniversiteye kapı atmak"tır. Gerisinin kolaylıkla geleceği düşünülerek üzerinde pek fazla durulmaz. İşin ilginç yanı bu konuda ne üniversiteler, ne aileler ve ne de kişinin kendisi ne yapması gerektiğini bilmez. Sadece bir kaç Özel Üniversitenin kendi öğrencileriyle "müşteri memnuniyeti" çerçevesinde geliştirdiği "Akademik Danışmanlık" sistemi de öğrencilerin standart olarak her dönem dertlendikleri ders seçme, derslik ve öğretim üyesi seçme yardımlarını kapsamaktadır. 

Akademik Danışmanlar zaten ya ders hocalarıdır, ya da asistan kişilerdir. Her ikisinin de ya dersten ya da işten başını kaldırmaya zamanları olmadığı için, yeni gelen bir öğrenci ya da kendine bir yol çizmek isteyen bir öğrenci için yardım berisi sunamaz. Danışmanların bu çerçevede sundukları en yaygın yardım, dertlerini dinliyormuş gibi görünme, gönül alma amaçlı çay, kahve ikramında bulunma. Bizler misafirperver bir milletiz. Bunda sorun yok. Fakat profesyonel hayat iki çift lafın belini kırarak elde edilmez.

Bir diğer sorun, zaten öğretim üyesi, görevlisi, okutman ya da asistan olan kişi sanki "boş kalan vakitlerinizi danışmanlıkla geçirin" dercesine görevlendirilirler. Yani herhangi bir özel danışmanlık ya da koçluk eğitimi almış olmaları beklenmez. Bilgi ya da beceriyle donanık olsalar da, danışmanlık ve koçluk özel bir kişilik gerektirdiği için bu açıdan da denetlenmezler. 

Devlet üniversitelerinin müşteri kaybetme derdi olmadığı için öğrenciye ders vermenin dışında pek fazla hizmet sunduklarını nadiren görüyoruz.        

Akademik Koç Proaktiftir
Koçluk doğası gereği proaktiftir. Koçlukla ilgili akademik yeterliliklerle donanıktır.
Yetişmiş bir Akademik Koç kurum ona bir görev verse de vermese de, danışmanlık ya da koçluğu kendi profesyonel kişiliğinin bir parçası bilir. Siz henüz ona varmadan, o sizin ihtiyacınızı zaten fark etmiş ve "bana bir uğrar mısın" demiştir. Sizce çağrılma sebebiniz belli değildir. Büyük bir heyecanla "hoca beni çağırdı" der, randevu gününüzü iple çekersiniz. Bu haliyle arada oluşan bu sıcak yakınlaşma, duygusal zekaca üstün olması gereken Akademik Koç için önemli bir girizgahtır. İkili sohbetler, görüşmeler, birlikte yer ve etkinlik ziyaretleri için randevulaşmalar ve peşinden öğrenciden gelen "akademik bir çalışma yapmak istiyorum" talebinin doğduğunu görmek, fırına atılmış bir hamurun yüzünün henüz yeni kızarmaya başlamasının verdiği ümit dolu bakışlar gibidir. 

Özel bir kişiliktir koçluk
Eskiler "pir" derdi. "Bir pirin var mı?" diye sorarlardı. Yani ilham aldığın, sana yol gösteren, boyuna, eteğine tutunup yükseldiğin bir istinad duvarı gibi. "Hey gibi koca çınar"la yad edilen kişiliklerdir bunlar. Ekoldürler. Kendilerini anlatmak için özel bir gayret göstermezler. İçten yanmalı motor gibidirler. Yani onlar zaten hareket halindedirler. Çalıştırmanız için dizel motorlar gibi yokuş aşağı itmeniz gerekmez. Bir tür Süper Liderdirler ki, eğitimin doğasına uymaktadır. 

Çok önemli bir özellik olarak duygusal yönden zekidirler. Yani yardım becerileri ve kendiliğinden sorumluluk alma becerileri yüksektir. Bir tür "Alemin derdidir, onları geren". Oturur kendi kendilerine çözümler üretir, her gelene bu konuyu anlatırlar. Her yanından ayrılışınızda elinize bir kitap tutuştururlar, olmadı kısa bir makale. "Bunu gelecek sefere kadar oku e mi?" tembihleriyle biten bu sıcak kalptir ocağa gelen öğrenciyi pişiren. 

Empatik ve sempatikliğiyle çok dost sahibi olan bu kişilikler, çoğu sorunların çözümlerinde pratik yollar bulmuşlardır. Siz istemeseniz de, bu çözümleri sizinle her karşılaşmanızda sizlere aktarırlar. 

Okul biter, ilişkiniz bitmez bu kişilerle. Evlenirsiniz aday kız ya da oğlan için bile boynunuzu yana kırarak, biraz da şirin ve yarı utangaç bir bakışla yaptığınız "yaramazlığın" isabetli olup olmadığını "hocam ne dersin?" sorusuyla öğrenmek istersiniz. Zaten mesleki olarak fazla girilmese de, evlilik, doğum, bayram, aile yemekleri, hatta sünnetler de dahil olmak üzere koçun sürekli listeye dahil edildiği etkinliklerdir. Çünkü bu mutlu anlar sanki "onlar" sayesinde elde edilmiş de, onlar olmadan bu etkinlik eksik kalacak gibidir. Bu nedenle de kişi ailenin koçu gibidir. 

Aile dostu gibidirler. Sizin de bir koç olacak yaşa ve tecrübeye kavuşmanızla birlikte, bir başkasına önerirsiniz. Ocak gibidir, dergah gibidir koçun mekanı. Ne geleni ne de gideni hesaplanır. Ciddi bir sorun daha var. Eşleri bu sık gelip gitmelerden ve kız olsun, erkek olsun o sevgi dolu ilgi göstermeleri koçun eş ilişkisine kısmen zarar verir. Bunu dikkatten kaçırmamak ve sınırları kollamak koşuluyla koçluk günümüz aydınlanma hareketinin yitik bir yolu gibidir. 

Akademik Koçla Ne Yapmalı?
Yazımızın kapsamı sadece üniversite hayatı olması nedeniyle yapılabilecekleri de bu bağlamda sıralayacağım:
Üniversite hayatına gelen bir öğrenci doğal olarak bir tercih yapmıştır. Fakat liseden gelirken, bu tercih ettiği alanı, kendisini, beklentileri ve diğer sıralayacağım bazı ana konuları dikkate almamıştır. Bu nedenle "inşallah işlerim yolunda gider" tercihindedir. 

Neler Yapılır:

A. Kişilik Analizi
- Ben kimim?
- Ne istiyorum?

B. Meslek Analizi
- Bu mesleğin özellikleri nedir?
- Bu mesleğin sorunları nedir?
- Bu mesleğin gündeminde ne vardır?
- Bu mesleğin geleceği nedir?

C. Yeterlilikler Analizi
- Ben ne biliyorum?
- Ben ne bilmiyorum?
- Ben ne bilmeliyim?
- Ben ve mesleğimin gereklilikleri arasında uyumsuzluklar nelerdir?
Ben ve mesleğimin gereklilikleri arasında uyumluluklar nelerdir?

D. Gelecek Analizi
- Gelecekte mesleklerin durumu ne olur?
- Gelecekte bilimsel çalışmalar nereye doğru yol alır?
- Yaşanacak siyasal ve ekonomik darboğaz var mıdır?
- Sosyal bir anomali olasılığı nedir?

E. Eylem Planı
"İyi bir gelecek için iyi bir plan"

1. Eksik Giderme
- Yetersizliklerinizi nasıl gidereceksiniz?
- Yeterliliklerinizi nasıl ürün verir hale getireceksiniz?
- Özel teknik bilgi eksikliklerinizi nasıl gidereceksiniz?

2. Beslenme
- Bilimsel beslenme kaynaklarınız neler olacak?
- Kitap
- Dergi
- Bilimsel faaliyet
- Gezi
- Görüşme
- Ürün verme
- vb
- Sosyalleşme (Kazanımlarınızı paylaşın)
- Deneme
- Faydalı olma
- Çözümlemek üzere problem araştırma
Yaşamı araştırma
- İnsanı okuma
- Kültürleri okuma
- İyi bir gezgin olma

3. Üretme
- Problem çözme
- Makale yazma
- Uygulayıcı olma
- Sunular yapma
- Bilgiyi her fırsatta aktarma
 
Kısaca özetlediğim Akademik Danışmanlık ve Koçluk için kullandığım bu yoldan faydalanmamız ümidiyle. 
Bilgi yolunuz aydınlık olsun

Akademik Koçluk için bana bu irtibat yollarından ulaşabilirsiniz: 
>>>>  performans@hotmail.com
>>>>  05305400544

Doç. Dr. Cengiz ŞimşekConcept Creative tarafından hazırlanmıştır