Anket

Öğretmen Eğitiminde
Müfredatlarda
Öğretmenin Özlük Haklarında
Eğitim Politikasında
Ekonomide
Diğer
Toplam Oylama: 79
Sonuçları Göster
Pencereyi Kapat

Makaleler

12-01-2018

Türk Eğitim Sisteminde Yol Arayışları -1 Müzakere Raporu

  Eğitim siteminin sık sık değişmesine bağ…
01-11-2016

Comparing Higher Educational Students Levels On Educational Stress Management

Today, stress is at the base of our lives. It plays an active role in many different area…
24-04-2016

The Comparison of the Children Metaphors of Female Students in Preschool Teaching and Various Branches

This research aims at scrutinizing the metaphors of teacher candidates and students in various …
Tüm Makaleler


Öğretmen Adaylarına Biyoteknoloji Transferi

Printer
Burcu Yalçın - Öğretmen Adaylarına Biyoteknoloji Transferi
Fatih Üniversitesi öğretmen adaylarını ‘İleri Biyoteknoloji' ile buluşturuyor

Fatih Üniversitesi Genetik ve Biyomühendislik Bölümü TÜBİTAK’ın desteklediği “Biyoteknoloji Akademisi Projesi” sayesinde öğretmen ve öğretmen adaylarına biyoteknoloji alanında yenilik transferi sağlıyor.


Proje kapsamında katılımcı öğretmen ve adaylar, ‘İleri Biyoteknoloji’ alanında en son gelişmeleri uygulamalı olarak öğrenme imkanı buluyor. Bu projeye biyoloji, fen ve teknoloji ile sınıf öğretmenleri ve eğitim fakültelerinin ilgili bölümlerinin öğrencileri katılabiliyor. Projenin yürütücüsü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fatih Abasıyanık. Katılımcıların proje kapsamında her türlü ihtiyaçları giderilmiş durumda. Eğitimler Fatih Üniversitesi Büyükçekmece yerleşkesinde gerçekleşiyor.

Proje kapsamında katılımcılar gen klonlanması, GDO ve DNA belirlemeleri ile kimlik tanımlama, protein saflaştırma,karakterizasyon gibi alanlarda hem teorik hem pratik bilgi elde edebilecekler.

Bu projeye katılmış olmak elbette katılımcıların farkındalıklarında ciddi bir etki oluşturacaktır. Ama özellikle ne olması gerekir? Bu konu oldukça tartışmalı. Çoğu projeler ya da katıldığınız etkinlikler aradan belli bir zaman geçtikten sonra “ben bu etkinlikten ne kazandım?” dediğinizde verecek cevabınız olamayabiliyor. Katılımcıların program girişinde bu açıdan bilgilendirilmeye ihtiyaçları var. Projenin bu evresinde “öğretmen eğitimiyle” ilgilenen olarak etkinliklerde ben de yer aldım. Katılımcılar Marmara Üniversitesi, Balıkesir Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesinden 5 ve 6. Sınıf biyoloji öğretmen adaylarından oluşan 15 kişilik gruptu.

Tartışmayla başlayan seminerimiz, ciddi bir farkındalıkla devam etti. Bu gibi çalışmalara kim katılır ve neden katılır araştırıldığında, bu kişiler benzerleriyle kıyaslandığında; yani neden bunlar katıldı da başka öğrenciler katılmadı?" diye sorguladığınızda ciddi oranda fikirsel, bilimsel algı, beklenti, çevreye karşı duyarlılık ve olaylara müdahale becerilerinde önemli artıları olduklarını görmek mümkün. Bu nedenle bu gibi etkinliklerde yer almayı önemsiyorum. Katılımcılardan aldığım enerji ve bu gibi projelerin faydalılığına hem katılımcıların inancı ve hem de benim beklentim yüksek oluşu seminerlerimin de heyecanını artırıyor.

Türkiye genelinde çağrıyla davetlerin yapıldığı programa katılım ücretsiz. Geniş bilgi www.biyoteknolojimerkezi/akademi sayfasında yer almaktadır.


Kaynak: http://ttm.fatih.edu.trConcept Creative tarafından hazırlanmıştır