Anket

Öğretmen Eğitiminde
Müfredatlarda
Öğretmenin Özlük Haklarında
Eğitim Politikasında
Ekonomide
Diğer
Toplam Oylama: 77
Sonuçları Göster
Pencereyi Kapat

Makaleler

24-04-2016

The Comparison of the Children Metaphors of Female Students in Preschool Teaching and Various Branches

This research aims at scrutinizing the metaphors of teacher candidates and students in various …
19-05-2015

Yetişkinlerin Düşünce Hayatında Olumlu İz Bırakan Öğretmenlerin Ortak Kişilik ve Davranış Özellikleri

Bu araştırmada; yetişkinlerin düşünce hayatında olumlu iz bırakan öğretmenlerin, görece olumlu …
01-07-2014

Preconceptions of Pedagogical Formation Teacher Candidates about Practice before Teaching Practice Lesson

The success of pedagogical formation program in which teaching skills are improved with p…
Tüm Makaleler


Sultan Ongun Orhan

Printer
Burcu Yalçın - Sultan Ongun Orhan
Zamana dair

Bugün 29 Aralık. Her zamanki günlerden farklı olarak yeni bir yıla gireceğimizi hatırlatan bir gün. Yeni bir yıla giriyoruz, 2013’e. Geriye hayatımızda kocaman bir zaman dilimini bırakıyoruz. Zaman hızla akıp gidiyor. Avuçlarımızda tutamıyoruz onu. Yaşam geriye dönmüyor. Zaman, dökülmesin diye bir avuç kumu sıkı sıkıya tutmak gibi. Dolayısıyla diğer aleme göç etmeye gitmemek diye bir şey yok. Bugün varız, yarın yok. Gerçek ve hayal gibi. İnsanlar, geçmişten günümüze zamanı ölçmeye çalışmışlar, işlerini tarif ederken gece ve gündüzü kullanmışlardır. Mevsimler için yağmurun, karın, hasat zamanı ve göçler için zamanı söylemişlerdir. Bunlar yeterli olmamış, zamanı daha küçük birimlere ayırmışlardır. İnsanlar yaşadıkları önemli olayları, yaşayacaklarını “zaman” kavramı altında tanımlama gereğini duymuşlar. Bunun için de herkese göre sabit bir niceliği zaman ölçüsü olarak tanımlama gereğini fark etmişler. Şimdi burada size fizikçilerin zaman tanımlamasından bahsetmeyeceğim, kuantum fiziğindeki zaman kavramıyla,  klasik fizikteki zaman kavramını anlatmayacağım. Diyeceğim o ki, zaman her nasıl tanımlanmışsa tanımlansın, aslında, bizim koyduğumuz başlangıç ve bitişlerden başka bir şey değil. 

Umut iyi bir şeydir. Bence hayattaki belki de en iyi şeydir. Umudu olmayan yaşayabilir mi?        Yaşayan bir ölüden, içi geçmiş bir ağaçtan ne farkı kalır ki umutsuz insanın. Bu yıl her zamanki başlangıçlardan farklı olabilir bizim için. Önce istemek lazım. Sosyal medyada ya da cep telefonlarımıza gelen yeni yıl dileklerinden öteye geçebilir. Düşüncelerimizi harekete geçirebiliriz. Sizi tanımıyorum, neler istediğinizi bilemem. Kim bilir neler geçiyor aklınızdan? Yeni bir ev, yeni bir iş…

Bu yıl sizin için bir milat olabilir. İlerde 2013’te şunları şunları yapmıştım diye hatırlarsınız. 2013’te sigarayı bırakmıştım, evlenmiştim, yeni bir işe başlamıştım diye anlatırsınız. 

Bütün bunlar için iyi bir planlama yapmak ve harekete geçmek gerekir. Sadece hayallerde kalırsa emin olun yaşamıyorsunuz. Her nerede ve neyseniz emin olun yapabileceğiniz bir şeyler mutlaka vardır. Yolun yarısını geçtim, bundan sonra bir şey olmaz demeyin. Konuşmadığınız aile bireyleri, küs olduğunuz akrabalarınızla barıştığınız bir yıl olabilir. 

Dün dünde kaldı. Mutlu, umutlu yarınlara…

29 Aralık 2012 / Sultan Ongun OrhanConcept Creative tarafından hazırlanmıştır