Anket

Öğretmen Eğitiminde
Müfredatlarda
Öğretmenin Özlük Haklarında
Eğitim Politikasında
Ekonomide
Diğer
Toplam Oylama: 79
Sonuçları Göster
Pencereyi Kapat

Makaleler

12-01-2018

Türk Eğitim Sisteminde Yol Arayışları -1 Müzakere Raporu

  Eğitim siteminin sık sık değişmesine bağ…
01-11-2016

Comparing Higher Educational Students Levels On Educational Stress Management

Today, stress is at the base of our lives. It plays an active role in many different area…
24-04-2016

The Comparison of the Children Metaphors of Female Students in Preschool Teaching and Various Branches

This research aims at scrutinizing the metaphors of teacher candidates and students in various …
Tüm Makaleler


MEB'in Boşluğu

Printer
Burcu Yalçın - MEB'in Boşluğu
Öğrencileri sınava kim hazırlıyor?

Bu hafta sonu FEM dershaneleri rehber öğretmenlere yönelik Eğitimcinin Eğitimi konulu bir seminer verdim. Genel Müdürlük koordinasyonuyla bir araya gelen rehber öğretmenler yetiştirdikleri öğrencilere daha iyi rehberlik edebilmek için on günlük hizmet içi eğitim alıyorlar.


Bayan ve erkek karma olarak eğitime katılan öğretmenlerin öğrenmeye karşı istekliliklerini görmek beni fazlasıyla memnun etti. Sık sık sorularla ve tartışmalar yürüttüğümüz seminerlerimiz boyunca özellikle problem odaklı bir yaklaşımın izlenmesine dikkat edildi. Bu zamana kadar örgün eğitimdeki diğer resmiokulların öğretmenlerine de seminer verdim. Her defasında bir sonraki seminerin ne zaman verilebileceğine ilişkin ilgi ve ihtiyacın öğretmenler ve seminer koordinatörlerinin gayretleri ortada. Takdire şayan.

Müfredatlardaki değişikliklerin u tür programlarla sık sık tüm öğretmenlere aktarılmasından yanalar. Konu dershane öğretmenleri olunca haliyle "ne olacak bu dershanelerin hali?" sorusu kesinlikle gündeme geldi. Eğitimin verildiği şubenin müdürüyle sohbetimiz hemen koyulaştı... aklımda kalan konuşmaları sizlerle paylaşayım. Bazı cümleler anlamca hocaya ait, ben hatırladığım kadarını tamaladım...

... "lazımhocam... elbette lazım...
Sınav var olduğu müddetçe dershaneler de tabiki var olacak. Zira MEB'de öğrenciyi bu yönde yetiştien hiçbir birim yok. Eğitim ve öğretim kendi doğal sürecinde devam ediyor. Öğretmenler programların arasına sınavlara yönelik eklemeler yapabilirler ama çoğu öğretmen programı zamanında yetiştirememekten şikayetçi. Bu nedenle onlar pek bunu tercih etmiyorlar. İşte tam bu devede dershaneler giriyor araya. Sınav zorlu bir maraton. Benzerlerinizle aynı yeterliliklerle, imkanlarda, çevrede ve şartlarda yetişmemeiş olmanız sizin ek kurslar almanızı gerekli kılıyor. Mecburen bu işi profesyonelce yapan kurum tercih ediyorsunuz. Doğrudur öğrenci soru endekli öğrenmeye odaklandığı için belki eleştirilebilir ama ülke çapında öğrenciyi sadece bir puana göre seçiyor ve sıraya diziyorsanız, çocuk da doğal olarak kendisini bu yarışa hazırlayacak bir ek eğitime ihtiyaç duyacaktır."

Şahsen ben de dershane kavramına karşıyım fakat sisitemin içine düştüğü çıkmaz dershaneyi zorunlu kılıyor. Hocanın da üzerinde durduğu gibi, MEB'de sınav rehberliğiyle ilgili yapılan ek çalışamlar çok sınırlı. Daha çok rehber öğretmenlerin öğrecilere ve velilere verdiği "sınav kaygısı", "stresle baş etme yolları", "meslekler", "tercihler" gibi kısa ve dar kasamlı seminerler var o kadar. Bunların tamamı da bilgi verme amacıyla yapılır fakat hiçbirinde ne öğrencine de veli bir beceri kazanır. Halbuki, ulusal çaptaki sınavlarda öğrenci stresle boğuşur, kaygıyla boğuşur ve zamanla yarışır. Okullarda aldığınız hüç bir eğitimle çocuklar bu zorlu yarışı garantileyemezler. Hele bir de dezavantajlı yer ve şartlardaysanız dershane size hak gib geliyor. Dershaneler işte burada öğrenciye soru çözme tekniklerinden, sık sık yapılan denemelerle beceri kazandırıyor, soru tipleri konusunda ciddi bir farkındalık kazandırıyor. Sınava girdiğinizde artık anremanlı bir sınav öğrencisi olarak giriyorsunuz.

Sistemin nasıl çalıştığını herkes bildiği için yeniden anlatmaya gerek yok kanatindeyim. Fakat bu seminerde yaptığım görüşmeerde edindiğim izlenim; hocaların işlerini MEB'in bir açığını doldurdukları ve öğrencinin böyle bir kuruma duyduğu doğal ihtiyaçtan dolayı var oldukları gerçeği. İşlerini nasıl yapıyorlar peki? Ciddi bir bilgi ve beceri birikimleri var. Bundan endişeniz olmasın.    Concept Creative tarafından hazırlanmıştır