Anket

Öğretmen Eğitiminde
Müfredatlarda
Öğretmenin Özlük Haklarında
Eğitim Politikasında
Ekonomide
Diğer
Toplam Oylama: 79
Sonuçları Göster
Pencereyi Kapat

Makaleler

12-01-2018

Türk Eğitim Sisteminde Yol Arayışları -1 Müzakere Raporu

  Eğitim siteminin sık sık değişmesine bağ…
01-11-2016

Comparing Higher Educational Students Levels On Educational Stress Management

Today, stress is at the base of our lives. It plays an active role in many different area…
24-04-2016

The Comparison of the Children Metaphors of Female Students in Preschool Teaching and Various Branches

This research aims at scrutinizing the metaphors of teacher candidates and students in various …
Tüm Makaleler


Okullar Normalleşmeli

Printer
Burcu Yalçın - Okullar Normalleşmeli

Cumhuriyet gazetesinde bir haber okudum. İzmir'de bir kedi sınıfta öğrenciler tarafından misafir edilince, velilerimizden biri sorun etmiş. Şaşırdım doğrusu. 


Neden mi? Çünkü okul denen yerin ne olduğuna dair toplumuzdaki algının istemediğimiz bir yöne doğru gittiğini uzun süredir konu ediniyorum. Nedir buralar gerçekten? Çocuklar neden illa okula gelirler? Çocuklar okulda mı eğitilmeli? Yoksa okul dışında da eğitim alabilecekleri yerler var mı? Eğer okulda olacaklarsa, okul çocuklara ne kazandırmalı?


Hikaye şöyle
"İzmir'in Bayraklı ilçesinde bir ilkokul. Diğer sınıfların aksine, bu 3. sınıf öğrencilerinin arasında farklı bir isim var, Kedi Tombi. Kedi Tombi, Öğretmen Özlem Pınar Ivaşcu ve sınıfının okul bahçesinde beslediği bir kedi. Tombi ve arkadaşları birbirlerini o kadar çok seviyorlar ki, Tombi onları derslerde de yalnız bırakmıyor." Haberin devamında gazete haberi aldığı bir web sitesine atıfta bulunup devam ediyor:  "ajanimo.com'de yer alan haber şöyle: Özlem Pınar Ivaşcu’nun öğrencileri ve Tombi’nin arkadaşı. Öğrenciler Tombi rahatsız olmasın diye sınıfta koşmuyor, yüksek sesle konuşarak onun uykusunu bölmek istemiyor, her sabah Tombi’nin mamasını suyunu kontrol edip onunla vedalaşmadan sınıftan ayrılmıyorlarmış. Tombi artık sınıfın bir öğrencisi olunca, Özlem öğretmen Tombi‘nin aşılarını yaptırıp ona bir karne çıkarmış. 

Çocuklar okula hiç olmadığı kadar hevesli gidince veliler de bu durumdan oldukça memnun olmuşlar. Biri hariç. Sınıfın 33 öğrencisi ve 32 velisi bu durumdan oldukça memnunken bir veli Tombi’yi sınıfta istemiyor. Diğer velilerin ve öğretmenin ısrarı da veliyi ikna etmeye yetmemiş. Özlem Öğretmen veli tarafından defalarca şikâyet edilmiş. Geceleri okulun bahçesinde yatan Tombi hem şikâyet edildiği için hem de geceleri sokakta kalmasın diye yuva arayışına girildi. Tombi şu an Özlem Öğretmenin evinde misafir ancak Özlem Öğretmenin evinde zaten 3 kedisi var. Sevgi dolu Tombi’nin 33 öğrencinin ilgisini özletmeyecek sıcak bir yuvaya ihtiyacı var."

Evet, haber böyle. Ben kendi adıma Özlem öğretmeni tebrik ediyorum. Hele yavrularımızı geleceğin pırlantaları görüyorum. Zaten bir okul ve bir öğretmen öğrenciye bunu kazandırmalı. Zaten bunu kazandıracaksa bir toplumun okul denen dört duvara ihtiyacı var. yoksa.... okul benim neyime ki?
Haber görseli

Haber görseli

Haber görseli


Kaynak: www.ajanimo.com, www.cumhuriyet.comConcept Creative tarafından hazırlanmıştır